تأثیر مکانیزمهای حاکمیت شرکتی برکیفیت حسابرسی

توضیحات محصول

تأثیر مکانیزمهای حاکمیت شرکتی برکیفیت حسابرسی

چکیده

هدف این تحقیق بررسی تأثیر ساختار مالکیت در میان شرکتهای ایرانی براساس کیفیت حسابرسی است. بررسی نمونه شامل بررسی 72 شرکت براساس بورس سهام ایران است. آنالیز اگرسیون منطقی جهت ارزیابی رابطه بین کیفیت حسابرسی اندازه‌گیری شده براساس اندازه شرکت‌های حسابرسی به عنوان متغیر وابسته و مکانیزمهای حاکمیت شرکتی به عنوان متغیرهای مستقل است.

نتایج نشان می‌دهد که رابطه معنادار مبتنی بین کیفیت حسابرسی و اندازه شرکت وجود دارد. در ضمن، هیچ رابطه‌ای بین مکانیزمهای حاکمیت شرکتی و کیفیت حسابرسی وجود ندارد. ما می‌توانیم به این نتیجه برسیم که سرمایه‌گذاران شرکتی و هیئت مدیران به استخدام حسابرسان بسیار لایق بی میل هستند.

مقدمه

نقش شرکتهای بزرگ در ساختار اقتصادی کشورها غیرقابل انکار است. افزایش توسعه و رشدمؤسسات اقتصادی، توسعه در فن‌آوری اطلاعات و وجود مزایای متناقض باعث کنترل نیازها شده است. علاوه بر وجود تناقض در منافع، موضوعات دیگری چون، فقدان دستیابی مستقیم کاربران به اطلاعات باعث ایجاد تقاضا برای خدمات حسابرسی مستقل شده است. در حقیقت، کاربران از حسابرسان جهت ارزیابی کیفیت اطلاعات بهره می‌گیرند. حسابرسی کیفیت از سالهای قبل مورد توجه شرکا و ارائه دهندگان مقرراتها و آکادمیک‌ها واقع شده است. پژوهش در مورد حسابرسی در ایالات متحده نشان داده است که مهار توسعه حسابرسی بین‌المللی وجود دارد که خدمات حسابرسی شایسته‌ای را ارائه می‌دهند و باعث افزایش اعتبار و جنبه‌های اطلاعاتی صورتحسابهای مالی شده‌اند. این تحقیقات نشان داده است که تأثیر کیفیت حسابرسی بر اعتبار صورتحسابهای مالی که در کل ایالات متحده گزارش شد، یکسان بوده است. بطور طبیعی، کیفیت حسابرسی، اعتبار صورتحسابها برای بستانکاران و سرمایه‌گذاران را تعمین می‌کند و باعث کاهش خطر اطلاعاتی آنها می‌شود.

فسخ و انحلال مؤسسه حسابرسی آرتور اندرسون در سال 2002 که یکی از 5 مؤسسه بزرگ در کل جهان می‌باشد و پس از آن  ورشکستگی و رسوایی‌‍‌های مالی بزرگ و کلاهبرداریهای هنگفت انرون و ورلدگام نشان می‌دهد که صاحبان شرکت در روند حسابرسی و تنظیمات اصلی گزارشات حسابرسی ‌آن دخالت داشتند.

به نظر می‎‌رسد که ساختار مالکیت باعث ایجاد چند محرک می‌شود تا بر گزارش دهی مالی نظارت نماید و حسابرسی مستقل را تحت تأثیر قرار دهد. یکی از محرکها این است که صورتحسابهای مالی حسابرسی شده، منبع محققی برای اطلاعات در مورد شرکت هستند و سرمایه‌گذاران در تحلیل و تجزیه اطلاعات حسابرسی و تصمیم گیری‌های مالی در مورد کیفیت حسابرسی و نوع گزارشات حسابرسان اهمیت به سزایی به آن می‌دهند. بنابراین، انتظار می‌رود که مالکیت شرکتها بطور بالقوه بر کیفیت حسابرسی تأثیر گذارند. و رابطه منطقی بین مقدار این مالکیت‌ها و کیفیت حسابرسی وجود دارد.

ساختار سرمایه و ساختار مالکیت و ساختار هیئت مدیران، پارامترهای مؤثری در توسعه و رشد اقتصادی شرکتها هستند و همیشه توسط پژوهشگران و محققان مالی حاضر در این حوزه مورد ملاحظه قرار گرفته‌اند. چند ترکیب آرایشی در مورد ساختار مالکیت مثل وجود سهامداران مالی و سهامداران اصلی بر سیاست‌های استراتژیک و مالی شرکتها تأثیر می‌گذارد.

 

خرید این محصول

 
 زرین پال    بیت پی    ملت   
 
 

خواهشمنداست در صورت عدم دریافت فایل به با یادداشت کردن کد رهگیری و مراجعه به بخش پیگیری سفارش ها با زدن کد رهگیری فایل خود را مجددا دریافت کنید در غیر این صورت جهت هر گونه مشکل با شماره ذیل پیامک و یا واتس آپ بدید

پشتيباني 24 ساعته (پيامك و  واتس آپ)

09189431367 

امکان پرداخت با کلیه کارت های عضو شتاب میسر است


 

سوالات و نظر شما در مورد این محصول